Domů Fotky - Andrea Fotky - Tomáš 1 2 3 4 5

Proč jsem si vybral Pentax

      Když jsem se kdysi dávno s konečnou platností rozhodl koupit digi zrcadlovku, měl jsem před sebou několik měsíců po večerech strávených u počítače prohledáváním internetových diskusí i ceníků našich i zahraničních obchodů. Vzhledem k tomu, že mým cenovým limitem bylo (v březnu 2005) 50000,- Kč za tělo + 2 objektivy a paměťovou kartu, v úvahu připadaly v podstatě jen čtyři typy: Canon EOS 300/350D, Nikon D70 a Pentax istDS.

      Pokud jste nadšení amatéři-začátečníci jako já, vystačíte si zcela určitě do začátků se dvěma objektivy - setovým na krajinu a "běžné" focení a s navazujícím teleobjektivem na zvířata, portréty apod. Pokusím se teď v krátkosti shrnout všechna pro, která mě vedla k výběru značky Pentax. Jak už to bývá, nic není dokonalé, takže samozřejmě zmíním i případná proti.


Pentax - pro


 • 1. Konstrukce těla
 • DSLR Pentax mají výbornou ergonomii, dobře se drží v ruce a všechna tlačítka jsou snadno dostupná. I nejnižší dostupné modely mají funkce, považované u zrcadlovek za standard.

  • expoziční bracketing
  • předsklopení zrcátka*
  • bodové měření expozice**
  • možnost použití non-CPU objektivů***
  • mechanická závěrka - nedochází k bloomingu**** (rozlévání náboje z osvětlených buněk čipu do okolí)

  * chybí u Nikonů D40(X)/50/60/3000
  ** chybí Canonům 300D/350D/400D
  *** entry-level DSLR Canon a Nikon nespolupracují s non-CPU objektivy vůbec
  **** typickým příkladem jsou DSLR Nikon D40(X), D50, D60 a D70(s), které mají kombinovanou elektronickou (na čipu jako u kompaktů) a mechanickou závěrku.

  DSLR Pentax K10D, K20D, K-7 a všechna novější těla mají navíc:

  • Velký a jasný hledáček s hranolem* (pentaprisma)
  • WR konstrukce** - utěsnění těla proti prachu a stříkající vodě
  • DVA ovládací rollery*** (kolečka) a expoziční programy Sv (priorita citlivosti) a TAv (priorita času a clony)
  • stabilizátor čipu****, spolupracující s libovolným objektivem - nejen s objektivy s bajonetem Pentax, ale i se závitovými objektivy M42; nemusíte tedy - na rozdíl od Canonu a Nikonu - kupovat stabilizované objektivy

  * hranol mají i nejstarší DSLR Pentax *istD a *istDS
  ** s výjimkou K-500 (v Evropě neprodávaná) a KS-1; ze starších těl jsou WR ještě K100D Super a K200D
  *** s výjimkou Pentax KS-1
  **** ze starších těl mají stabilizaci ještě K100D, K100D Super a K200D

 • 2. Zpětná kompatibilita
 • Na všechna digitální těla Pentax lze nasadit nejen cokoli s bajonetem Pentax-K (pokud si u starších objektivů odpustíte autofokus nebo nastavení clony z těla), ale (přes adaptér) i objektivy se závitem M42 (stará Praktica a spol.) a dokonce středoformátové objektivy pro Pentacon-Six, Pentax 645 a 67. Ceny bazarových objektivů M42 a Pentax-K/M se pohybují i u dobře zachovalých kousků v řádech stokorun, zřídka jednoho či několika málo tisíc, optická kvalita je vynikající a měření expozice funguje bez problémů, i když pouze v režimu M (metered manual).

 • 3. výborné setové objektivy
 • Kvalita a zpracování těchto objektivů je velmi dobrá a poměr cena / výkon je vynikající. Všem objektivům řady DA (pouze pro APS-C DSLR) a D-FA se neotáčejí přední členy, což velmi usnadňuje použití filtrů, zejména polarizačních. Tyto bbjektivy (s výjimkou DA 18-250 a objektivů DA-L) jsou též vybaveny systémem Quick Shift Focus, umožňujícím FTM (full time manual - ruční ostření i při zapnutém autofokusu). Všechny objektivy Pentax mají dedikovaný ostřicí kroužek, umožňující ruční ostření "na matnici".*

  *Pokud se podíváte k "velké dvojce", třeba Canonu trvalo deset let, než u svého setového objektivu 18-55 dospěl ke konstrukci, která má pevný přední člen a ostřicí kroužek, byť byl objektiv už dříve vybaven dokonce stabilizátorem a USM motorkem.


Pentax - proti


 • 1. pomalejší AF
 • Ani Pentax není bez chyb. Jednou z velkých slabin, která mu v recenzích byla mnohokrát vytýkána, byla (a částečně stále je) rychlost autofokusu. Nejstarší DSLR Pentax řady *ist osazené systémem ostření SAFOX VIII ostřily výrazně pomaleji, než srovnatelná těla Canon či Nikon. Určité zlepšení nastalo u DSLR Pentax řady K (K100D Super, K10D, K200D, K20D), které měly algoritmus ostření výrazně vylepšen a již podporovaly objektivy s USM ostřením. U K10D a K20D rychlost ostření stoupla i díky napájení Li-On akumulátorem namísto AA článků. U K-7 byl algoritmus ostření částečně (SAFOX VIII+) a u K-r/K-m (SAFOX IX) a K-5 (SAFOX IX+) zcela přepracován.

  DSLR K-5/K-5 II používají nový AF modul SAFOX X a mohu potvrdit, že je výrazně rychlejší než byl ten v K20D. DSLR K-3, K-3 II a KP používají SAFOX XI s 27 body s rychlostí ostření srovnatelnou s konkurencí. Rychlému ostření u nich výrazně napomůžou objektivy, vybavené vlastními motorky (USM nebo DC s bajonetem KAF3). Ostření u K-3(II) navíc funguje průběžně i při natáčení videa (stejně jako SAFOX X u K-70). FullFrame modely K-1 a K-1 II používají nový modul SAFOX XII s 33 ostřicími body (25 je křížových).

 • 2. (údajně) malý výběr objektivů
 • Nikon, Canon a Sony nabízejí ke svým DSLR desítky typů objektivů, Pentax jen několik málo typů.

  Pentax nabízí vynikající pevná i zoomová skla pokrývající rozsah 8-300 mm v širokém rozsahu typů a to včetně nových objektivů pro Fullframe DSLR K-1(II). Nabídka objektivů pro Pentax není také omezena jen na Pentax samotný. Lze použít objektivy Sigma a Tamron stejně jako u Canonu a Nikonu. Pentax navíc poskytuje "třetím" výrobcům (narozdíl od C & N) přesnou specifikaci komunikačního rozhraní bajonetu, takže výrobci nemusejí provádět reverse engeneering. Problémy jako například nepřesné ostření (front/back focus) s non-Pentax objektivy se vyskytují výrazně měně.